| Applications | Food Industry |
| Assay | ≥500,000 IU/g |
| CAS | 67-97-0 |
| Synonyms | (1S,3Z)-3-[(2E)-2-[(1R,3aS,7aR)-7a-methyl-1-[(2R)-6-methylheptan-2-yl]-2,3,3a,5,6,7-hexahydro-1H-inden-4-ylidene]ethylidene]-4-methylidenecyclohexan-1-ol |
| Form | Flowing powder |
| Color | White or off-white |
| Lead | ≤2 ppm |
| Arsenic (As) | ≤1 ppm |
| Heavy Metals | ≤10 ppm |
| Mercury | ≤0.1 ppm |
| Particle Size | ≥90% pass 60 mesh |
| Package | 250 g, 1 kg, 25 kg, Custom size |
| LOD | ≤5.0% |
| Solubility | Easily dispersed in cold water 15°C to form a homogeneous and stable emusion |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Coliform | ≤0.3 MPN/g |
| Salmonella | Negative in 25 g |
| Escherichia. Coli | Negative in 10 g |
| Yeast and Mold Count | ≤100 cfu/g |
| Total Plate Count | ≤1000 cfu/g |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History