| Introduction | Potassium is one of the essential minerals and is necessary for maintaining heart function, nerve and muscle activity, and water and electrolyte balance. Supplementing with potassium citrate can prevent potassium deficiency, as well as aid digestion, antioxidants and other health benefits. |
| Applications | Food Industry |
| CAS | 6100-05-6 |
| Synonyms | Potassium Citrate Monohydrate |
| Molecular Formula | C6H5K3O7·H2O |
| Molecular Weight | 324.41 |
| Package | 25 kg/drum |
| Orgaic Volatile Impurities | Conforms |
| pH Value | 3.5-7.0 |
| Packaging Material | It is packed with a polyethylene bag as the inner layer and a compound plastic woven bag as the outer layer. |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Negative in 10 g |
| Escherichia. Coli | Negative in 10 g |
| S.Aureus | Negative in 10 g |
| Yeast and Mold Count | ≤100 cfu/g |
| Aerobic Plate Count | ≤1000 cfu/g |
| Grade | Food grade |
| Resource | Chemosynthesis |
| Shipment | Air, Express, Sea |
| Pathogens | Negative |
| EINECS No. | 231-905-0 |
| Mix Method | Add into water phase. Heat tolerant. |
| Shelf Life | >12 Months |
| Customization | Available |
| Heat Resistance | ≤60°C |
| Transport Package | 25 kg/Bag or Drum |
| Identification Test | Pass the test |
| Production Capacity | 3000 ton/Year |
| Volatile Fatty Acids | Pass the test |
| Free Acid and Free Base | Pass the test |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History