| Introduction | Nattokinase is an enzyme derived from the traditional Japanese food natto, which is made from fermented soybeans. It helps break down fibrin (a protein involved in blood clot formation). As a result, nattokinase is often considered a natural alternative to traditional blood-thinning medications. |
| Applications | Used in the processing of bakery products, it can act on the xylan in the flour to enhance the sensory characteristics of bakery products; it can also be used in the processing of soy protein, starch and beer to improve the yield. |
| Assay | >90% |
| CAS | 133876-92-3 |
| Synonyms | Nattoesse Haruno-Ogawa |
| Molecular Formula | C20H23BCl2N2O9 |
| Molecular Weight | 517.12 |
| Form | Fine powder |
| Color | Yellow-white |
| Flavor, Taste & Odor | Free of offensive odours |
| Lead | ≤0.5 mg/kg |
| Arsenic (As) | ≤0.5 mg/kg |
| Particle Size | ≥80% (40 target passing rate) |
| Protein | ≥35.0 g/100 g |
| Package | 25 kg/drum |
| LOD | ≤5.0% in vacuum at 60°C 4 h |
| Moisture | ≤10.0% |
| Packaging Material | Aluminum Foil/Paper |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Absent |
| Escherichia. Coli | ≤0.92 cfu/g |
| Staphylococcus Aureus | Absent |
| Pseudomonas Aeruginosa | Absent |
| Coliforms | ≤30 cfu/g |
| Yeast and Mold Count | ≤25 cfu/g |
| Total Plate Count | ≤1,000 cfu/g |
| Loss On Ignition | ≤5.0% |
| Grade | Food grade |
| Shipment | Air, Express, Sea |
| Shelf Life | >12 Months |
| Customization | Available |
| Transport Package | Carton/Drum/Bag |
| Production Capacity | 3000 ton/Year |
| Enzyme Activity | ≥20,000 U/G (can be customized) |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History