| Applications | Nutrient |
| CAS | 9050-36-6 |
| Synonyms | Dextrin 10 |
| Form | Powder |
| Color | White or light yellow |
| Lead | ≤5 ppm |
| Arsenic (As) | ≤5 ppm |
| Sulphated Ash | ≤0.6% |
| Package | 250 g, 1 kg, 25 kg, Custom size |
| Moisture | ≤6.0% |
| pH Value | 4.0-6.0 (5% solution) |
| Appearance of Solution | Colourless |
| Solubility | ≥98% |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Escherichia. Coli | ≤30 cfu/100 g |
| Total Plate Count | ≤3000 cfu/g |
| Bulk Density | 500-650 g/L |
| Crude Fat | ≤5.0% |
| Pathogenic Bacteria | Negative |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History