| Introduction | Magnesium is a naturally occurring mineral that is important for all body systems, especially muscles and nerves. This product is a form of magnesium supplement that promotes the absorption of magnesium in the gastrointestinal tract. |
| Applications | Food Industry |
| CAS | 3344-18-1 |
| Synonyms | Trimagnesium Citrate |
| Molecular Formula | C12H10Mg3O14 |
| Molecular Weight | 451.13 |
| Form | Powder |
| Color | White or yellowish |
| Chloride | ≤0.05% |
| Arsenic (As) | ≤3 ppm |
| Calcium Content | ≤1.0% |
| Heavy Metals | ≤50 mg/kg |
| Sulfate (as SO4) | ≤0.20% |
| Package | 25 kg/drum |
| LOD | ≤2.0% |
| Orgaic Volatile Impurities | Conforms |
| pH Value | 5.0-8.0 |
| Packaging Material | It is packed with a polyethylene bag as the inner layer and a compound plastic woven bag as the outer layer. |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Negative in 10 g |
| Escherichia. Coli | ≤3 MPN/g |
| S.Aureus | Negative in 10 g |
| Yeast and Mold Count | ≤50 cfu/g |
| Total Plate Count | ≤1000 cfu/g |
| Aerobic Plate Count | ≤1000 cfu/g |
| Grade | Food grade |
| Resource | Chemosynthesis |
| Shipment | Air, Express, Sea |
| Pathogens | Negative |
| EINECS No. | 222-093-9 |
| Mix Method | Add into water phase. Heat tolerant. |
| Shelf Life | >12 Months |
| Customization | Available |
| Heat Resistance | ≤80°C |
| Dosage (Per Day) | 250 mg-500 mg |
| Transport Package | 25 kg/Bag or Drum |
| Identification Test | Pass the test |
| Production Capacity | 3000 ton/Year |
| Volatile Fatty Acids | Pass the test |
| Content (on dry basis) | 14.5-16.4% (Magnesium) |
| Free Acid and Free Base | Pass the test |
| Recommended Dosage (Per Day) | 400 mg |
| Total Iron | ≤200 mg/kg |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History