| Introduction | This product is an amino acid chelate of ferrous iron and glycine used as a dietary supplement for the prevention and treatment of various types of anemia, especially iron deficiency anemia. Ferrous bisglycinate is better absorbed, milder on the stomach, and has fewer side effects than other iron supplements. |
| Applications | Mineral fortification for food and beverages, nutritional supplements, etc. |
| CAS | 20150-34-9 |
| Synonyms | Bis(2-aminoacetate); iron(2+) |
| Molecular Formula | C4H8FeN2O4 |
| Molecular Weight | 203.96 |
| Form | Powder |
| Color | Dark brown or grey |
| Lead | ≤1 mg/kg |
| Package | 25 kg/drum |
| LOD | ≤7% |
| Orgaic Volatile Impurities | Conforms |
| Packaging Material | It is packed with a polyethylene bag as the inner layer and a compound plastic woven bag as the outer layer. |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Negative in 10 g |
| Escherichia. Coli | Negative in 10 g |
| S.Aureus | Negative in 10 g |
| Yeast and Mold Count | ≤100 cfu/g |
| Aerobic Plate Count | ≤1000 cfu/g |
| Nitrogen | 10.0-12.0% |
| Grade | Food grade |
| Resource | Chemosynthesis |
| Shipment | Air, Express, Sea |
| Pathogens | Negative |
| EINECS No. | 606-444-7 |
| Mix Method | Add into water phase. Heat tolerant. |
| Shelf Life | >12 Months |
| Customization | Available |
| Transport Package | 25 kg/Bag or Drum |
| Identification Test | Pass the test |
| Production Capacity | 3000 ton/Year |
| Volatile Fatty Acids | Pass the test |
| Free Acid and Free Base | Pass the test |
| Total Iron | 19.0-24.0% |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History