| Introduction | Calcium is an essential mineral for the formation of human bones. Calcium bisglycinate is an anionic compound with a neutral pH, which is non-irritating to the gastric mucous membrane, and can effectively prevent gastric discomfort or damage caused by the intake of acid-containing substances. In addition, this product is more easily absorbed by the body than other types of calcium minerals. |
| Applications | Mineral fortification for food and beverages, nutritional supplements, etc. |
| CAS | 35947-07-0 |
| Synonyms | Calcium Bis(2-aminoacetate) |
| Molecular Formula | Ca(H2NCH2COO)2 |
| Molecular Weight | 188.19 |
| Form | Crystalline powder |
| Color | White |
| Lead | ≤2 ppm |
| Package | 25 kg/drum |
| Orgaic Volatile Impurities | Conforms |
| pH Value | 3.5-7.0 |
| Packaging Material | It is packed with a polyethylene bag as the inner layer and a compound plastic woven bag as the outer layer. |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Negative in 10 g |
| Escherichia. Coli | Negative in 10 g |
| S.Aureus | Negative in 10 g |
| Yeast and Mold Count | ≤100 cfu/g |
| Aerobic Plate Count | ≤1000 cfu/g |
| Nitrogen | 13.0-14.5% |
| Grade | Food grade |
| Resource | Chemosynthesis |
| Shipment | Air, Express, Sea |
| Pathogens | Negative |
| EINECS No. | 252-809-5 |
| Mix Method | Add into water phase. Heat tolerant. |
| Shelf Life | >12 Months |
| Customization | Available |
| Heat Resistance | ≤60°C |
| Dosage (Per Day) | 250 mg-1000 mg |
| Transport Package | 25 kg/Bag or Drum |
| Identification Test | Pass the test |
| Production Capacity | 3000 ton/Year |
| Volatile Fatty Acids | Pass the test |
| Content (on dry basis) | ≥98.0% |
| Free Acid and Free Base | Pass the test |
| Recommended Dosage (Per Day) | 500 mg |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History