| Applications | Food Industry |
| Assay | 99.0-100.5% |
| CAS | 50-81-7 |
| Synonyms | (2R)-2-[(1S)-1,2-dihydroxyethyl]-3,4-dihydroxy-2H-furan-5-one |
| Form | Crystal or crystalline powder |
| Color | White |
| Melting Point | 191.0-192.0°C |
| Lead | ≤2 mg/kg |
| Arsenic (As) | ≤2 mg/kg |
| Heavy Metals | ≤0.0003% |
| Mercury | ≤1 mg/kg |
| Iron (Fe) | ≤2 mg/kg |
| Sulphated Ash | ≤0.1% |
| Package | 250 g, 1 kg, 25 kg, Custom size |
| LOD | ≤0.1% |
| pH Value | 2.2-2.5 (5% solution); 2.4-2.8 (2% solution) |
| Appearance of Solution | Clear |
| Storage | Store in a clean, dry warehouse in the original unopened containers. |
| Salmonella | Negative in 25 g |
| Escherichia. Coli | Negative |
| Staphylococcus Aureus | Negative in 25 g |
| Yeast and Mold Count | ≤100 cfu/g |
| Identification | Positive |
| Specific Rotation | Between +20.5° and +21.5° |
| Total Plate Count | ≤1000 cfu/g |
Thank you for visiting Aprofood. If you would like to learn more about our special medical food ingredients and application support, or discuss cooperation, please leave your message.
Contact UsWe are not just a special medical food ingredient supplier. We are a science-led partner providing innovative, application-ready ingredient solutions for FSMP development.
Browsing History